Władca Pierścieni

maj 18, 2017 by

Władca Pierścieni

Klasyka książki nie musi mieć kilku setek lat. Istnieją książki, które stały się książkami kultowymi mimo, iż liczą sobie kilkadziesiąt lat. Książki te są chętnie czytane przez różne pokolenia, jednocześnie w nauce i w szkolnictwie zwraca się uwagę na ich wiele pozytywnych walorów. Idealnym przedstawicielem tej klasy książek jest trylogia „Władca Pierścieni” autorstwa Johna Ronalda Reuela Tolkiena. 

Genialny autor, genialny świat

Tolkien był fascynatem języka. Interesował go język sam w sobie, naukowo. Był profesorem na Oxfordzie. Jego sposób życia był wybitnie inteligencki. Przechodząc się po ulicach Oxfordu bardzo łatwo zobaczyć klimat w jakim się obracał. Pijąc piwo w jego ulubionym barze, gdzie co tydzień pił piwo i prowadził dysputy filozoficzne z innymi profesorami (grupa Inklingów) można lepiej zrozumieć jak musiał wyglądać świat książki w głowie autora. Osoba, która jest tego świadoma, jest świadoma czynników, które doprowadziły do powstania trylogii na pewno będzie pod wrażeniem zaskakującej filozoficzności i naukowości tej serii. Zobaczy, że świat zbudowany jest na fundamentach wiary i przekonań autora oraz, że tak naprawdę jest stworzony przez prawdziwego naukowca.

Książka uniwersalna

Nie jest to jednak konieczne by czerpać z książki jak największą przyjemność. Książka napisana jest prostym językiem, i mimo sporych jak na dzisiejsze standardy rozmiarów, czyta się ją bardzo dobrze. Świat książki ciekawi czytelnika i go wciąga. Można dojść do momentu, w którym nie chce się opuszczać opisywanego miejsca, bo jest tak złożone i tak niesamowite, mimo iż akcja pnie do przodu. To jest naprawdę niesamowite i stanowi pewien ewenement. Książkę może czytać każdy. Dziecku będzie podobał się fantastyczny świat i postaci, ale przede wszystkim dużo z wyniesie z lektury. Opisywany świat jest bowiem przepełniony uniwersalnymi wartościami. Dobro opisywane w książce jest czyste, chociaż świat wcale taki nie jest. Nie jest dzięki wadom ludzkim, które czytelnik uczy się rozpoznawać. Dorosły czytelnik na pewno dostrzeże też wcześniej wymieniane walory.

Książka ma świetną fabułą, jest absolutnie świetnie skonstruowana oraz napisana. Autor dokonał dzieła niesamowitego, które trudno będzie w przyszłości powtórzyć. Jeżeli ktoś opiera całą wiedzę na temat”Władcy Pierścieni” na filmach, powinien jak najszybciej wziąć się za czytanie książki.