Wielowarstwowa i tajemnicza – nowa powieść Harlana Cobena

lis 15, 2018 by

Wielowarstwowa i tajemnicza – nowa powieść Harlana Cobena

Harlan Coben jest zasłużonym i niezwykle popularnym – zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie – autorem powieści sensacyjnych i kryminalnych. Za wiele swoich pozycji został nagrodzony, a część z nich została zekranizowana na dużym ekranie. Książki te charakteryzowały się raz lepszym poziomem merytorycznym, raz gorszym, jednak faktem jest to, iż Coben nie zszedł nigdy poniżej określonego poziomu, co pozwoliło mu na – niezmiennie wysokie i stałe – otrzymywanie profitów.

Nowa powieść jako powrót do klasyki gatunku?

Coben często nazywany jest mistrzem gatunku – nie ze względu na jakość, ale przede wszystkim na liczbę sprzedanych egzemplarzy. Do tej pory uzbierało się ich ponad 70 mln i nie zanosi się na to, aby liczba ta przestać miała rosnąć. Pisarz po krótkiej przerwie postanowił wrócić na listy wydawnicze i to z przytupem. Jego najnowsza powieść – „Nie odpuszczaj” – Coben Harlan zawiera w sobie wszystko to, co prawdziwy i klasyczny kryminał powinien w sobie zawierać. Według opisu wydawniczego znajdziemy pośród jej stron mnóstwo tajemnic (zarówno tych większych, jak i mniejszych), sekrety rodzinne oraz fałszywe tożsamości kryjące się pod maskami zakładanymi przez bohaterów.

Historia nakreślona w lekturze opowiada o detektywie imieniem Napoleon „Nap” Dumas. Jego przeszłość pokryta jest bliznami i ogromną stratą jakiej doświadczył – będąc uczniem szkoły średniej przeżył śmierć brata oraz nagłe i tajemnicze zniknięcie dziewczyny, która była dla niego miłością życia. Mimo tego, nasz bohater nie poddał się, postanowił zostać detektywem i przez kolejne 15 lat bezskutecznie poszukiwał jakiegokolwiek tropu i odpowiedzi na to, co wydarzyło się feralnej nocy. W końcu jednak los się do niego uśmiecha. Śledczy znajdują odciski palców Maury – zaginionej dziewczyny Dumasa – na tapicerce samochodu należącego do mężczyzny podejrzanego o morderstwo. Wydaje się, że odpowiedzi niedługo nadejdą, lecz zamiast tego Napoleon uwikłany zostaje w niezwykle groźną i niebezpieczną grę o życie.

Suspens goni suspens, a czytelnik wie coraz mniej

Coben słynie z mieszania wątków i trzymania czytelnika w niepewności do ostatnich stron lektury. W tym przypadku, autor nie odchodzi od normy. Czytając nie mamy pewności do tego, co faktycznie się stało, a skromnie wydawane wskazówki tylko jeszcze bardziej mieszają fabułę. Sąsiedzi i przyjaciele z dzieciństwa nie są tymi, za których się podawali, śmierć brata okazuje się być jeszcze bardziej przerażająca, a w okolicy istnieje zagadkowa baza wojskowa o której bohater nie miał wcześniej najmniejszego pojęcia. Co istotne, cała fabuła jest poprowadzona niezwykle logicznie, a Coben nie gubi się w swojej wielowarstwowej narracji. Dlatego też, jeśli szukamy dobrej powieści sensacyjno-kryminalnej to „Nie odpuszczaj” – Coben Harlan będzie strzałem trafionym.

Related Posts

Share This