„Tatuażysta z Auschwitz” Morris Heather

wrz 23, 2018 by

„Tatuażysta z Auschwitz” Morris Heather

„Tatuażysta z Auschwitz” Morris Heather to ilustracja życia w obozie z perspektywy osadzonych. Historia jest świadectwem Lalego Sokołowa o tym, co musieli zrobić, by przeżyć, a przy tym nie zatracić swojego człowieczeństwa. 

Historia Lale Sokołowa

Lale Sokołow to Słowak pochodzenia żydowskiego. Do obozu trafił w wieku 26 lat, w 1942 roku. Władanie pięcioma językami, w tym biegle językiem niemieckim, pozwoliło mu zamienić wyniszczające fizyczne prace na posadę naznaczania nowo przybyłych więźniów. Zadaniem Lale było tatuowanie numerów na przedramionach mężczyzn, kobiet, a także dzieci. To tak naprawdę praca bardzo ciężka, pod kątem psychicznym. Lale tatuaże wykonuje niezwykle delikatnie. Pewnego dnia w kolejce po tatuaż z numerem czeka dziewczyna, Słowaczka i Żydówka, imieniem Gita. Lale od razu zwraca na nią uwagę, zakochując się od pierwszego wejrzenia. Później udaje mu się ją odnaleźć i składa kobiecie obietnicę, że ją uratuje i resztę życia spędzą wspólnie. Obietnica ta złożona w warunkach obozowych może okazać się trudna do spełnienia. W każdej chwili mogą zginąć.

Historia miłości

Uczucie dwójką głównych bohaterów rozkwita powoli, przeplatając się z wyjątkowym okrucieństwem i bestialstwem obozowej rzeczywistości. Czy obozowe uczucie ma szansę przetrwać? Czy młodzi kochankowie przeżyją to piekło na ziemi, jakim jest Auschwitz? Czy wystarczy im motywacji do walki o każdy kolejny dzień?

Lale wykorzystuje swoją pozycję w obozie, korzystając z przywilejów, które przypisane są jego funkcji. Dzięki większej swobodzie przemieszczania się na terenie obozu, dostarcza innym osadzonym żywność i lekarstwa. Mężczyźnie udało się je zdobyć od polskich budowlańców, zatrudnionych przy rozbudowie więzienia. Trzeba przyznać, że wiele razy dopisuje mu szczęście. Żywy wychodzi nawet z bloku jedenastego. Czy uda mu się wyjść żywym z obozu?

Książka „Tatuażysta z Auschwitz” w stylu reporterskim, a zarazem fabularyzowanym obrazuje okrucieństwo z okresu II Wojny Światowej w zderzeniu z wyjątkowymi aktami heroicznej walki o człowieczeństwo. To także książka o ognistej miłości, która nie miała prawa się zrodzić i przetrwać w piekielnych warunkach. Nie znajdziemy w niej koloryzowania obozowej rzeczywistości.

Heather Morris

Lale Sokołow zdecydował się podzielić swoją historią z Nowozelandką, Heather Morris. Historia Lalego na początku spisana była przez Morris w formie cieszącego się licznymi wyróżnieniami na konkursach scenariusza. Ostatecznie autorka zamieniła ją w powieść o tytule „Tatuażysta z Auschwitz”, która jest jej debiutem. Heather Morris mieszka w Australii, ale pochodzi z Nowej Zelandii. Podczas pracy w szpitalu w Melbourne pisała scenariusze. Jednym z nich zainteresował się uhonorowany Oscarem amerykański scenarzysta.