Shirley Jackson „Nawiedzony dom na wzgórzu”

kw. 19, 2018 by

Shirley Jackson „Nawiedzony dom na wzgórzu”

Klasyka kryminału to ponadczasowe powieści, które potrafią zaskakiwać uniwersalnością tematyki, zobrazowanej w zaskakujący, a jednocześnie uniwersalny sposób. Shirley Jackson, amerykańska pisarka, która w 1959 r. stworzyła „Nawiedzony dom na wzgórzu”, wyznaczyła wzór, który stał się inspiracją do dwóch ekranizacji filmowych. Książka doczekała się wznowienia wydania z uwagi na realizowaną przez Netflix adaptację filmową.

Czy warto przeczytać „Nawiedzony dom na wzgórzu”?

Dzieło Shirley Jackson, uznane zostało za klasykę kryminału, w opiniach pojawiały się również stwierdzenia, że historia przedstawiona w książce jest najlepszą z kategorii grozy, jakie dotąd powstały. Jeżeli jesteście Państwo miłośnikami prostego stylu pisarzy, a sceny grozy są dla Was ekscytujące, nie można pominąć tytułu wśród przeczytanych książek.

O czym przeczytamy?

Sięgając po „Nawiedzony dom na wzgórzu”, poznamy postać doktora Johna Montagne, który jako filozof, skupiający się na podejściu do natury człowieka, jako stworzenia nieprzystosowanego do funkcjonowania w warunkach realizmu bez przerwy, zajmuje się badaniem zjawisk paranormalnych. Dom na wzgórzu, który przeraża dziwnymi zdarzeniami, które mają miejsce w jego murach, jest dla doktora Montagne ogromnym wyzwaniem. Postanawia on zamieszkać w nawiedzonym domu przez ustalony okres czasu, by rozwiązać zagadki, które powstały wokół nawiedzonej posiadłości. Trójka ochotników, którzy zgodzili się wraz z doktorem wziąć udział w „badaniu”, to dwie kobiety i mężczyzna. Pierwsza z kobiet, około trzydziesto letnia Eleanor Vance, jako nastolatka doświadczyła w rodzinnym domu trzydniowego deszczu kamieni, jakaś siła przyciąga ją do nawiedzonego miejsca, mimo sprzeciwów bliskich. Theodora, odczytująca przyszłość z kart, potrafiąca przepowiedzieć związaną z kartami treść bez zaglądania do nich, jest drugą uczestniczką eksperymentu. Grupę wybrańców zamyka przyszły spadkobierca posiadłości, który ze względów prawnych powinien być obecny, wyróżnia się jednak naturą złodzieja i oszusta.

Co zachwyca w klasycznej lekturze kryminału?

Uczestnicy badania zaczynają odczuwać niewyjaśnione, paranormalne zjawiska zachodzące w domu na wzgórzu, które przybierają na sile i niebezpieczeństwie. Osoby, przebywające w rezydencji czują się coraz bardziej zagrożone, czy przez sam dom, czy może przez swoich towarzyszy?

„Nawiedzony dom na wzgórzu” to obowiązkowa pozycja w katalogu lektur miłośnika historii z dreszczykiem grozy, jest napisana przystępnym w odbiorze językiem, a fabuła zaskakuje swoją nieprzewidywalną treścią. Przed obejrzeniem ekranizacji czy też małoekranowej wersji z pewnością warto przeczytać.