Santa Olivia – Jacqueline Carey. Recenzja książki.

paź 19, 2016 by

Santa Olivia – Jacqueline Carey. Recenzja książki.

Jacqueline Carey znana jest z tworzenia dzieł z gatunku fantasy. W przypadku książki „Santa Olivia” zaskoczyła swoich czytelników, przenosząc ich w niespotykany dla niej świat, gdzie styl pisarski graniczy z powieścią obyczajową. Osoby, które miały styczność z jej twórczością wcześniej, są dzisiaj nastawione nie tylko pozytywnie, ale i negatywnie. Jest jednak cała masa osób, które doceniają elastyczność i zmianę pisarki, a nawet potwierdzają, że w całości utworu nie zabrakło magii, typowej dla powieści fantasy.

Santa Olivia to niewielkie miasteczko, o którym mówi się, że Bóg już zapomniał. Zostało otoczone wysokimi murami i ściśle kontrolowane przez żołnierzy. Znajduje się w strefie buforowej między Stanami Zjednoczonymi, a Meksykiem. Nie jest nikomu prawnie podległe, a przez to wykształciło swoje własne zasady. Żołnierze pilnują, by ludzie trzymani za murami byli chronieni przed resztą ludności na świecie. Żyją w tajemnicy i nikomu z nich nie wolno przyciągać uwagi obcych. Ani też przede wszystkim uciekać. Choć było to początkowo z pewnością dla mieszkańców trudne, z czasem stało się jednak elementem stałym, który uległ przyzwyczajeniu. Dziś ludzie przystosowali się i żyją najlepiej, jak to możliwe w takich warunkach. Na ich korzyść działa jedynie upływający stopniowo czas.

Wśród tych ludzi mieszka Carmen. Początkowo dochodzi między nią, a żołnierzami do romansów. W którymś momencie jednak zachodzi w ciążę i rodzi chłopca imieniem Tommy. Gdy ojciec dziecka umiera zmienia swój dotychczasowy tryb życia i zaczyna skupiać się już tylko na opiece nad małym oraz zarabianiu pieniędzy. Czas mija. Aż któregoś dnia poznaje człowieka niesamowitego, pochodzącego z eksperymentów naukowych. Razem z nim wchodzi w związek, z którego rodzi się Loup. Dziewczyna równie niesamowita, co jej ojciec – Martin. Nie godzi się na panujące w miasteczku zasady i pragnie wymierzać sprawiedliwość na swój sposób.

O książce mówi się, że przyciąga. Odradza się czytania jej chwilę przed snem, bo niemal zawsze gwarantuje to bezsenną noc. Zadowoleni z książki Jacqueline Carey czytelnicy jednogłośnie podają, że jest w tej historii coś magicznego, co fascynuje i wciąga. Budzi w nas samych emocje, które występują u bohaterów. Wyjątkowo żywo działa na wyobraźnię. Ulubioną postacią większości jest Loup. Trudno się temu dziwić.

„Santa Olivia” okrzyknięta została bardzo dobrą książką. Znaleźć w niej można silne kobiety, które pragną wymierzać sprawiedliwość samodzielnie. Wierne swoim przyjaciołom. Nawet, gdy w grę wchodzi ryzykowanie życia i wolności. Piękny przykład przyjaźni, jakie naprawdę uczą żyć oraz wspólnie budować system wartości. Loup poznaje swoich przyjaciół po śmierci matki, kiedy trafia do sierocińca. I to razem z nimi postanawia zemścić się na tych, co krzywdzą innych.

Related Posts

Tags

Share This