Przegląd najpopularniejszych polskich pisarzy

mar 29, 2018 by

Przegląd najpopularniejszych polskich pisarzy

Z dużą dozą pewności można powiedzieć, że sytuacja polskiej prozy artystycznej po roku 89 jest zdecydowanie lepsza, niż sytuacja nowoczesnej polskiej poezji. O ile w przypadku tej drugiej krytycy literaccy bardzo często mówią o obojętności lub po prostu braku zainteresowania czytelników, o tyle najlepsi i najbardziej popularni polscy prozaicy mogą liczyć na kilkudziesięciotysięczne nakłady, liczne spotkania autorskie a także przekłady na języki obce.

Których konkretnie polskich prozaików należy uznać za najważniejsze, najbardziej popularne czy też wręcz flagowe postaci polskiej prozy artystycznej po roku 89? Oto nasz krótki, subiektywny ranking najważniejszych i zarazem najbardziej popularnych postaci współczesnej polskiej literatury.

Przegląd najpopularniejszych polskich pisarzy

1. Jerzy Pilch

Nazwisko Jerzego Pilcha z oczywistych względów po prostu musiało znaleźć się w tym zestawieniu. Pilch jest bowiem kapitalnym wręcz przykładem pisarza, który potrafi łączyć wysoką wartość artystyczną swoich utworów z umiejętnością zaciekawienia szerokich rzesz czytelników. Często mówi się, że Jerzy Pilch to jeden z tych pisarzy, którzy przez całe życie piszą tak naprawdę wciąż tą samą książkę. Jest w tym sporo prawdy, czemu zresztą nie zaprzecza nawet sam autor. Jednak pomimo tego, kolejne powieści oraz zbiory opowiadań Jerzego Pilcha nadal wzbudzają pozytywne reakcje krytyki a także duże zainteresowanie czytelnków. Najważniejsze pozycje w dorobku Pilcha to powieści „Inne rozkosze”, „Pod mocnym Aniołem”, za którą Pilch otrzymał literacką nagrodę NIke, oraz „Miasto utrapienia”. Sam Pilch bardzo często jest porównywany do noblisty Saula Bellowa, którego zresztą sam uważa za jedną ze swoich najważniejszych literackich inspiracji.

2. Olga Tokarczuk

Druga z najbardziej popularnych, flagowych wręcz postaci polskiej współczesnej prozy artystycznej to oczywiście Olga Tokarczuk. O ile twórczość omawianego powyżej Jerzego Pilcha często bywa porównywana do pisarstwa Saula Bellowa, o tyle w przypadku sporej części utworów Tokarczuk na myśl przychodzi przede wszystkim jedno nazwisko: Herman Hesse. Tokarczuk to pisarka refleksyjna, w odróżnieniu od na przykład Pilcha o wiele bardziej zainteresowana analizą ludzkiego wnętrza, niż efektowną narracją. Kilka ostatnich utworów Olgii Tokarczuk dowodzi jednak wyraźnej ewolucji jej warsztatu a także pewnej zmiany zainteresowań pisarki. Już powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” była w dużej mierze kryminałem, a publikowane później utwory potwierdzają tę tendencję.

3. Manuela Gretkowska

W odróżnieniu od Pilcha oraz Tokarczuk, jakość pisarstwa Manueli Gretkowskiej nie jest dla krytyków kwestią oczywistą. Bez wątpienia Gretkowska jest jednak jedną z najbarwniejszych oraz najbardziej popularnych współczesnych pisarek. Trudno wybrać jakiś jeden lub dwa konkretne, najbardziej udane utwory w dorobku Manueli Gretkowskiej. Jeżeli jednak już mielibyśmy zdecydować się na wybór jakiejś jednej, reprezentacyjnej dla jej dorobku powieści, to byłby to utwór „Trans”, będący historią romansu samej pisarki z reżyserem Andrzejem Żuławskim.

Related Posts

Share This