„Oszukana” Charlotte Link – dobre, pisarskie rzemiosło

lip 2, 2017 by

„Oszukana” Charlotte Link – dobre, pisarskie rzemiosło

Nowa powieść niemieckiej autorki

Są autorzy, którzy nie tracą klasy, choć wydają nowe książki bardzo często. Charlotte Link należy do tej grupy – nie rozczarowuje czytelników. Jej najnowsza książka „Oszukana” to historia osadzona mocno w realiach – to jeden z wyróżników tej autorki. Mamy więc ciekawie zarysowane tło – nieco odludny, nadmorski zakątek świata. Mamy dobrze scharakteryzowane postacie drugoplanowe i wreszcie – mamy bohaterkę. Kate Linville to policjantka ze Scotland Yardu. Nie jest szczęśliwa, życie ją rozczarowało a do tego ginie jej ojciec. Brutalne morderstwo narusza dość stabilny świat kobiety. Ponieważ Kate nie ufa lokalnej policji sama postanawia rozwikłać zagadkę śmierci ojca. To punkt wyjścia. Śledztwo przybliża bohaterkę nie tylko do prawdy o zbrodni ale przede wszystkim o własnym ojcu. To, co odkryje wywróci jej obraz ojca o 180 stopni. Tak, Kate Linville może czuć się oszukana.

Równolegle, jak często bywa u tej autorki, toczy się drugi wątek. Oto mamy Jonasa Crane’a, który stara się odpocząć, przewartościować swoje życie w odludnym i cichym miejscu, u boku rodziny. Nie dane mu będzie zaznać spokoju. Rodzinny wyjazd zburzy pojawienie się biologicznej matki synka Ceane’ów. Oczywiście oba wątki splotą się w pewnym momencie.

Dobre rzemiosło

Książki Charlotte Link są przykładem dobrego, pisarskiego rzemiosła. Mają doskonale naszkicowane tło, ciekawe, żywe postacie na pierwszym i dalszym planie, intrygującą fabułę. Wszystko to znajdziemy także w najnowszej powieści niemieckiej autorki. Opowieść wciąga, choć akcja nie od razu ma szybkie tempo. W  powieściowy świat wchodzi się raczej powoli, ale gdy wydarzenia nabierając tempa trudno oderwać się od lektury. To, co jest bardzo cenne u Charlotte Link to umiejętność przekonywującego przedstawienia opisanego świata i motywacji bohaterów. Kiedy Kate wścieka się na cały świat za swoje nieudane życie to wierzymy, czujemy jej złość. Tę książkę czyta się bardzo dobrze, ponieważ wszystko jest bardzo wiarygodne. Budowanie napięcia, rozłożenie akcentów – jak w każdej poprzedniej książęce autorki „Oszukanej” jest świetne.

Cień zawodu

Książkę czyta się doskonale, to przyzwoita rozrywka. Można z nią spędzić bardzo miłe popołudnie lub dwa. Jedyne, co może budzić cień zawodu to fakt, że książka ta jest bardzo podobna w swoim charakterze do poprzednich książek tej autorki. Z jednej storny można to oczywiście poczytać za zaletę, ponieważ dostaje się dokładnie to, czego się oczekuje. Z drugiej – czasem można zatęsknić za czymś nieco świeższym, zwłaszcza w gatunku tak wymagającym budowania napięcia, jakim jest thriller.