Nora Roberts – najlepsza autorka literatury kobiecej?

lip 17, 2017 by

Nora Roberts – najlepsza autorka literatury kobiecej?

Literatura kobieca to szerokie pojęcie obejmujące powieści obyczajowe, często o charakterze romansowym. Literatura ta traktowana jest niezbyt poważnie jako literatura dla gospodyń domowych i niespełnionych mężatek. Jest to pojęcie nie do końca prawdziwe, a na pewno krzywdzące, gdyż często są to bardzo dobre książki, poruszających wiele kwestii obyczajowych lub społecznych. Owszem, w tle często pojawia się związek, najczęściej o charakterze romantycznym, ale czy w życiu nie bywa podobnie? Tak, więc po literaturę tzw. kobiecą sięgać mogą wszyscy bez względu na wiek czy płeć.

Trudne początki

Autorek literatury kobiecej jest sporo, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jedną z bardziej znanych i cenionych jest Nora Roberts, a właściwie Eleanor Marie Robertson, amerykańska pisarka, która swoje powołanie odkryła całkiem przypadkowo. Podczas burzy śnieżnej w roku 1979, została odcięta od świata w domu, z dwójką małych dzieci. Chcąc zająć czymś czas, zaczęła pisać. Śnieżyca przeminęła, lecz pasja pisania pozostała. Po kilku kolejnych próbach i odrzuceniach rękopisów zadebiutowała w 1981 roku powieścią „Irlandzka wróżka”. Od tamtej pory autorka napisała niemal trzysta książek, pod różnymi pseudonimami, jako Nora Roberts, ale też jako J.D. Roob, Jude Deveraux oraz Bertrice Small.

Książki Nory Roberts

Jej książki stanowią połączenie romansu, powieści przygodowej, sensacyjnej oraz obyczajowej. Jako Nora Roberts pisarka skupia się na współczesności, poruszając takie kwestie jak, małżeństwo, macierzyństwo, relacje rodzinne, pojęcie straty i śmierci. W jej książkach miłość jest siłą, która przezwycięża niepowodzenia, trudności i przeszkody, by na końcu zatriumfować.

Jednak książki Nory Roberts to nie tylko miłość, lecz także wątki kryminalne, w serii In Death, którą pisała jako J.D. Roob. Seria ta to romanse z wątkiem kryminalnym, a niekiedy nawet fantastycznym. Jeżeli jesteśmy zwolenniczkami romansu historycznego, wówczas powinnyśmy sięgnąć po książki autorki pisane pod pseudonimem Jude Deveraux lub Bertrice Small, która romans historyczny wzbogaca o elementy erotyczne.

Wiele osób może zarzucić książkom Nory Roberts, iż są płytkie i mało ambitne. Być może nie jest to literatura najwyższych lotów, jednak są to książki, które czyta się szybko i przyjemnie. Postacie są wyraziste, przenoszą nas w inny świat, niekiedy w czas przeszły, niekiedy w przyszłość, ale zawsze w ciekawe miejsca. Powieści autorki pomagają się odprężyć i zrelaksować, są lekkie i przystępne. Być może to właśnie czyni je tak popularnymi i powoduje, że sięga po nie wiele kobiet. Niezwykła popularność twórczości Nory Roberts sprawia, że można ją uznać za najlepszą autorkę literatury kobiecej.