New Adult – tylko dla nastolatków?

mar 16, 2018 by

New Adult – tylko dla nastolatków?

             New Adult jest to literatura dla tak zwanych ,,młodych-dorosłych”. Książki pisane w tym nurcie reprezentują grupę wiekową 18-25 lat. Generalnie, wyżej wymieniony nurt jest wręcz przepaścią pomiędzy literaturą typowo młodzieżową a literaturą głównie dla dorosłych. Nurt New Adult rewelacyjnie trafia w gust nieco starszych nastolatek jak i młodych kobiet.

New Adult – czy tylko dla nastolatków?

           Wiele osób zastanawia się, czy New Adult może być skierowane tylko dla nastolatków czy też dla nieco starszego pokolenia. Otóż, oczywiście książki z tego nurtu, mogą być również czytane przez starsze pokolenie, jeśli interesuje się takimi tematami. Nie ma tu ścisłej reguły, że tylko osoby, które nie ukończyły 25 roku mogą czytać taką literaturę. Ta granica jest bardzo umowna i oczywiście starsze pokolenie może czytać takie książki. Z reguły książki z nurtu New Adult budują mocne napięcie, aż do momentu finałowego. Na pewno wywołują one również emocje wśród czytelników oraz bardzo często skłaniają do głębokich refleksji.

New Adult – charakterystyka nurtu

        New Adult jest nurtem, który charakteryzuje się następującymi wątkami:

  • porusza on zagadnienia związane z odnajdywaniem sensu życia, między innymi za pomocą różnych podróży,
  • bardzo często ukazywany jest również motyw wędrowca i poszukiwania własnej ścieżki,
  • dotyka on również tematów związanych z rozwojem seksualności,
  • bardzo często tego typu książki, pokazują jak budować dojrzały, prawdziwy związek,
  • książki z tego nurtu pokazują wybór drogi życiowej, kariery zawodowej oraz studiów,
  • również niezwykle często ukazują się różne wątki dotyczące zmagania na przykład z traumą przeszłości,
  • ujęte są również w książkach motywy związane z poznawaniem tak zwanego ,,smaku wolności”.

Przykłady książek z nurtu New Adult

         Wyżej wymienione wątki, ukazujące się w książkach New Adult są cały czas bardzo aktualne, dlatego takie powieści czytane są zarówno przez młodsze pokolenie jak i to starsze. Przykładem książki z tego nurtu jest z całą pewnością powieść pt: ,,Dziesięć płytkich oddechów”. Książka napisana jest przez K.A. Tucker. Właśnie ta książka dotyka tematów związanych z odnajdywaniem sensu życia, z poradzeniem sobie z traumą przeszłości oraz z wkroczeniem na nową drogę. Ta książka jest bardzo często wybierana przez fanów New Adult. Innym przykładem książki z tego nurtu jest z całą pewnością ,,Na krawędzi nigdy”. Powieść napisana jest przez J.A. Redmerski. Książka porusza motyw wędrowca, odnajdywanie własnej ścieżki, porzucenie dotychczasowego życia. Jest to interesująca książka, która również cieszy się bardzo dużą popularnością zarówno wśród młodszych jak i starszych osób.

Related Posts

Share This