Najpopularniejsze księgarnie internetowe w Polsce

lut 8, 2018 by

Najpopularniejsze księgarnie internetowe w Polsce

Zakupy przez Internet już dawno przestały być luksusem czy ekstrawagancją. Przeciwnie – tempo współczesnego świata, styl życia i niemalże permanentny brak czasu sprawiają, że możliwość zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu, o każdej porze dnia i nocy, bywa dla niektórych prawdziwym wybawieniem. Nie ma się więc co dziwić, że sprzedaż internetowa wciąż poszerza swoje granice, wchodząc również na terytorium kulturalne. Obecnie, księgarnie internetowe cieszą się znacznie większym powodzeniem niż tradycyjne – dobry marketing, wygoda korzystania i dostawa w każde wyznaczone miejsce przyciąga rzesze wielbicieli literatury. I biznes wciąż się rozwija.

Tradycja vs nowoczesność

Wiele sklepów, w tym księgarni, ma swoje miejsce także w Internecie. Najpopularniejsze wśród nich są Empik i Świat Książki, które lojalnie dzielą się klientami. Każda z nich oferuje zniżki, sezonowe promocje, bonusy wynikające z posiadania karty stałego klienta i dobre warunki dostawy. W każdej z księgarń zamówiony towar można odebrać osobiście, nie ponosząc kosztów dostawy, w wybranej przez siebie placówce. Zazwyczaj zamówienie internetowe jest po prostu bardziej opłacalne – księgarnie internetowe mają znacznie więcej promocji, które niejednokrotnie łączą się ze sobą.  Jedyną wadą jest czas oczekiwania – idąc do księgarni, kupujemy produkt na miejscu, natomiast czas oczekiwania na zamówienie internetowe to w najlepszym wypadku 1-2 dni robocze, na które – niestety – nie zawsze można sobie pozwolić. Dlatego warto z wyprzedzeniem planować zakupy i skonfrontować oferty księgarń tradycyjnych z ich internetowymi odpowiednikami.

Wybór lepszej księgarni będzie zależał od aktualnych promocji oraz miejsca odbioru – nie w każdym mieście można znaleźć obie księgarnie. Jeśli zdecydujemy się na doręczenie zakupów do domu lub wybranej placówki (Kiosk RUCHu, Poczt…), zaważy koszt dostawy. W tym wypadku korzystniej wypada Empik, z nieco niższymi cenami dostawy. Mimo wszystko, warto porównywać ceny – być można nawet droższa dostawa, ale z tańszą książką lub droższy produkt, ale przesyłka za grosze będą bardziej opłacalne.

Tania książka – dobra książka

Jakiś czas temu w sieci zaroiło się od księgarń, które oferują znacznie niższe ceny niż popularne sieciówki. Zna je chyba każdy wielbiciel książek. Należą do nich księgarnie Aros.pl, Nieprzeczytane.pl, Bonito.pl, Livro.pl i Mestro.pl. To księgarnie oferujące pełnowartościowe, nowe produkty, ale w znacznie niższych cenach niż księgarnie klasyczne, a nawet internetowe odpowiedniki popularnych sieciówek.  Podobnie, jak w przypadku Empiku i Świata Książki, nie ma wśród nich wyraźnego lidera, a o tym, gdzie dokonać zakupu, będą decydowały ceny książek i koszty dostawy.

            Zdecydowaną zaletą tych księgarń są właśnie opłaty za doręczenia. Nie ma niestety możliwości odbioru osobistego, bo księgarnie nie mają swoich stacjonarnych odpowiedników, za to wszystkie placówki oferują tzw. „Paczkę w RUCHu”, a więc może nie najszybszą, ale zdecydowanie najtańszą opcję, nie przekraczającą  zazwyczaj 5zł, a i w tym wypadku zdarzają się promocje, które warto porównywać. Wahania w cenach są małe, nie ma mowy o kilkunastozłotowych różnicach, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać najkorzystniejszy dla siebie „koszyk”.  Każda z księgarń miewa dodatkowe promocje i sezonowe rabaty, które jeszcze bardziej uatrakcyjniają cenę. Ale i bez nich pozostają najlepszymi miejscami do zakupu książek w sieci.

            Jedyną wadą internetowych księgarń może być czas dostawy. Przy wyborze najtańszej opcji, trzeba się liczyć z kilkudniowym oczekiwaniem. Oczywiście, jeśli zależy nam na czasie, można wybrać znacznie szybszego kuriera, jednak warto wtedy przeliczyć, czy taka transakcja będzie opłacalna i czy zaoszczędzone na książkach pieniądze nie będą nadbudują kosztów przy dostawie. Trzeba więc przeliczać i porównywać ceny, by dokonać najkorzystniejszych dla siebie zakupów.