Najlepsze nowości wydawnicze listopada

lis 30, 2018 by

Najlepsze nowości wydawnicze listopada

     Kolejny jesienny miesiąc jakim jest listopad przynosi nam jeszcze więcej nowości literackich niż październik. Powoli zbliżają się święta, a więc nic dziwnego, że wydawcy szczególnie polubili ten okres wydawniczy – statystycznie rzecz biorąc klienci w tym czasie wydają dużo więcej i chętniej na literaturę w każdej formie. Nie tylko jako zakup dla siebie, ale i przyszły prezent na święta czy urodziny dla drugiej osoby. Wielu z nas woli też dokonać wszelkich możliwych zakupów jeszcze przed ”szalonym” okresem przedświątecznym, aby uniknąć kolejek i tłumów w centrach handlowych. Z racji tego, iż listopad nowościami oraz wznowieniami klasycznych książek stoi wyróżnić możemy wiele dobrych i bardzo dobrych pozycji.

Listopad – jakie książki nam proponuje?

     Biografie, wznowienia klasyki, powieści romantyczne, horrory czy literatura popularnonaukowa oraz fantasy stanowią tylko niewielki przekrój tego, co znaleźć będziemy mogli na księgarskich półkach w listopadowe dni. Ciekawym zjawiskiem jest na pewno wiele wznowień literatury klasycznej, które dotychczas odbywały się raczej rzadko i nie tak intensywnie. W tej podgrupie warto wymienić ”Opowiadania” Josepha Conrada – w porównaniu do jego sławnych powieści nie tak znane, lecz również cechujące się niesamowicie zróżnicowanym i bogatym językiem oraz formą. Conrad do dzisiaj zachwyca budowaniem narracji, opisem świata przedstawionego, wiecznym poddawaniem w wątpliwość podstawowych prawd czy w końcu dostojnym poczuciem humoru. Kolejnym, bardzo interesującym wznowieniem jest (zwłaszcza dla fanów fantastyki naukowej) „Diabeł i arcydzieło” Stanisława Lema. Zbiór zawiera w dużej części teksty autora dotąd nieznane, w których zawarte są standardowo rozważania na temat przyszłości, jej wizje, dyskusje i teksty naukowe. 

Listopadowe biografie i inne

     Najlepsze książki listopada trudno byłoby wymienić za jednym zamachem, gdyż jest ich po prostu całkiem sporo. W każdym gatunku znajdziemy przynajmniej parę przykładów literatury, którą warto byłoby przenieść do swojej prywatnej biblioteczki. Nie inaczej jest i z biografią Danuty Stenki – ”Flirtując z życiem”. Oparta jest ona na szczerych rozmowach, w których dowiadujemy się wielu dotąd nieznanych faktów z życia aktorki. W dodatku, zachwycają one lekkością, szczerością, a także spontanicznością ukazując ogrom prawdy i wrażliwości płynących od artystki. 

     Listopad jest miesiącem niezwykle płodnym, jeśli chodzi o nowości wydawnicze. Zarówno w literaturze rodzimej jak i zagranicznej wydań jest niezmiernie dużo, warto też zaznaczyć o sile książek młodzieżowych, które nieustannie zabierają dla siebie sporą część rynku wydawniczego. Szukając dobrej pozycji literackiej na prezent listopad ze swoimi nowościami ułatwi nam znalezienie tej idealnej.