Marcin Podlewski – Głębia. Powrót.

sty 25, 2017 by

Marcin Podlewski – Głębia. Powrót.

Marcin Podlewski to autor, który szturmem zdobył rynek polskiej literatry Science-Fitcion. Czytelnicy oraz recenenzenci porównują go pod względem inteligencji oraz talentu pisarskiego do Jacka Dukaja, i trzeba przyznać, że z całą pewnością nie są to porównania na wyrost. Co więcej, można nawet powiedzieć, że pod względem umiejętności prowadzenia narracji i konstruowania fabuły Marcin Podlewski wręcz przewyższa autora słynnych „Innych pieśni”, którego książki są bardziej erudycyjne i nierzadko silnie zeseizowane. 

 

Powrót głębi

Głębia, Powrót to kolejna część świetnie znanego polskim czytelnikom cyklu Science-Fiction autorstwa Marcina Podlewskiego. Tym razem bohaterowie muszą zmierzyć się z jeszcze trudniejszym i bardziej groźnym wyzwaniem, niż w pierwszej części cyklu. Wszeświat jest zniszczony, kolejne wojny z Maszynami oraz z Obcymi sprawiły, że galaktyki przypominają wielkie pobowojowisko, jednak to wcale nie stanowi najpoważniejszego problemu. Na horyzoncie pojawia się bowiem całkiem nowe zagrożenie, wobec którego wszystko to, co działo się we wcześniejszych czasach, jakby blednie i wydaje się mniejsze. 

 

Wydawałoby się, że po pierwszej części cyklu, którą była powieść „Głębia-Stokowiec” Marcinowi Podlewskiemu niezwykle trudno będzie napisać coś jeszcze lepszego albo chociaż tak samo udanego. Jednak utalentowany pisarz i dziennikarz udowadnia, że tego rodzaju obawy były bezpodstawne, a co więcej, daje poważne racje po temu, by podejrzewać jego że jego pisarskie umiejętności wcale jeszcze nie osiągnęły swojego apogueum: jest wysoce prawdopodobne, że swoje najlepsze książki Autor ma dopiero przed sobą. Głębia. Powrót to książka, która z miejsca zachwyciła czytelników oraz recenzentów. Od momentu wydania pierwszej części swojego cyklu Podlewski jeszcze rozwiniął talent literacki: w jego nowej książce mamy do czynienia z jeszcze bardziej misternie skonstruowaną fabułą, wszystkie motywy, nawet te z pozoru nieistotne, ostatecznie okazują się istotnie, organicznie wręcz wplecione w rozwój opowiadanej fabułu. Narracja toczy się wartko, niemal zmuszając czytelnika do przewracania kolejnych stronic(nawet jeśli jest już czwarta nad ranem a oczy zamykają się nam ze zmęczenia). Po razy kolejny Marcin Podlewski zachwyca głębią i  subtelnością portretów psychologicznych swoich postaci: pod tym względem jego powieści z całą pewnością nie mają sobie równych w całej polskiej literaturze spod znaku Science-Fiction. Co prawda, czytelnik z początku może mieć pewne trudności z dużą liczbą specjalistycznej terminologii(kolejna charakterystyczna cecha pisarstwa Podlewskiego), jednak z czasem nie tylko zupełnie przestaje nam to wadzić, ale wręcz zaczynamy coraz lepiej orientować się w fachowym słownictwie oraz rozumieć różne specjalistyczne, naukowe problemy, których opisów nie szczędzi nam Autor. Wielu czytelników przyznaje zresztą, że pod wpływem lektury powieści Marcina Podlewskiego zaczęło zwyczajnie interesować się nauką, ze szczególnym uwzględnieniem tych naukowych kwestii, które najbardziej obchodzą Autora.

Z całą pewnością, Głębia, Powrót to pozycja obowiązkowa dla każdego szanującego się miłośnika literatury Science-Fiction. Ale to także pisarstwo, które zainteresuje również czytelnika nie obeznanego z tematyką Science-Fiction, a ceniącego sobie po prostu dobrze napisaną beletrystykę.

 

 

Related Posts

Tags

Share This