„Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki” – Peitx Monica

maj 8, 2018 by

„Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki” – Peitx Monica

Dorastanie to niezwykły czas dla dziecka. Często procesy zachodzące w ciele nie są do końca zrozumiałe. Odpowiednie przygotowanie małego człowieka znacząco ułatwia przejście przez okres dojrzewania, szczególnie istotnego u małych dziewczynek.

Poradnik dla najmłodszych

Internet to źródło informacji, ale również medium, do którego należy podchodzić z ograniczonym zaufaniem. Nie zawsze przekazywane wiadomości są sprawdzone. Każdy może napisać kilka zdań na dany temat, bez uprzedniego przygotowania merytorycznego. Trzeba brać na to poprawkę.

Dlatego tak istotne staje się uświadamianie w formie książki. Peitx Monica to lekarka, specjalistka w dziedzinie pediatrii. Bez wątpienia dysponuje odpowiednią wiedzą merytoryczną. Przekazuje ją tym samym w sposób zrozumiały dla najmłodszych, łącząc fakty z liczną humorystyką. Jej najnowsze dzieło spotkało się z dużą aprobatą środowiska oraz zostało licznie nagrodzone . Tym bardziej szkoda, że o kwestiach dojrzewania nadal nie powstało zbyt wiele książek.

Czego dowiemy się z lektury?

Bohaterką książki jest dziewięcioletnia Maja. Rozpoczyna tym samym ciekawy, pełen przygód okres, jakim jest niewątpliwie dojrzewanie. W książce Maja wraz z przyjaciółkami przechodzi przez kolejne etapy szeroko rozumianego dorastania. Czytająca dziewczynka pozna zmiany zachodzące w swoim ciele podczas tego okresu, a także ich liczne konsekwencje.

Zdaje się, że niektóre z nich są oczywiste, ale nie dla małego dziecka. Przy tego typu utworach istotna jest również kwestia konwencji. Małe pociechy mają nieco inne standardy zainteresowania. Należy dodać do całości humor, a także odpowiednio użyć języka. Całość musi być przystępna oraz w pełni zrozumiała.

Rodzicielskie braki?

Książka stanowi dla dziecka autonomiczny zbiór informacji. O dojrzewaniu jednak, warto rozmawiać na bieżąco. Wyjaśnianie wątpliwości oraz obszerne tłumaczenia należą do zadań rodziców. Lepiej, aby mała pociecha zdobywała cenną wiedzę ze sprawdzonych źródeł.

Polacy z reguły boją się rozmawiać na tematy trudne. Ta tendencja utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Świadomość dzieci jest całkiem spora, ale niestety zdobywają one potrzebną wiedzę z niezbyt korzystnych źródeł. Prowadzi to do licznych przekłamań rzeczywistości oraz wypaczeń w przyszłości, trudnych do zniwelowania. Zwłaszcza w sferze seksuologii.

Komu przyda się poradnik? Na pewno wszystkim szukającym odpowiedzi małym dziewczynkom. Jest to poniekąd ułatwienie dla dzieci, ale również ich rodziców. Jeżeli mamy wątpliwości, w jaki sposób przekazać wiedzę, możemy poszukać porad w książce. Jak widać ciekawy humor oraz rzetelne porady mogą iść ze sobą w parze!