Księgarnie internetowe – coraz popularniejsze?

gru 23, 2017 by

Księgarnie internetowe – coraz popularniejsze?

Pierwszym miejscem jakie przychodzi na myśl na słowo kupowanie książek jest księgarnia. Na świecie znajduje się dużo takich sklepów. Niektóre to małe rodzinne firmy, inne rozrosły się już do rozmiarów korporacji. Jednakże w ostatnich czasach prym wiodą księgarnie internetowe, nazywane przez wielu dyskontami. Dlaczego tak się dzieje i czy słusznym jest by zdobywały one coraz większą popularność?

Dlaczego?

Powodów czemu tak się dzieje jest kilka, ale najważniejszym z nich jest cena. Książkowe dyskonty internetowe oferują często bardzo wysokie rabaty na książki i czasopisma przekraczające czasem nawet 50% oryginalnej ceny. W księgarniach stacjonarnych takie rzeczy dzieją się albo naprawdę rzadko albo wcale. Ponadto po księgarniach internetowych, klient może poruszać się kiedy tylko zechce, przeglądając różne oferty i pojawiające się nowości by w końcu wyjść nic nie kupując. Idąc do jej stacjonarnej odpowiedniczki, wyjście bez kupienia czegokolwiek kończy się złym samopoczuciem albo wrażeniem, że kasjer myśli, że się coś ukradło (nawet jeśli nie jest to prawda). Po trzecie zamówienie jest dostarczane wybranym przez kupującego sposobem dostawy, a ta kosztuje zwykle niewiele więcej niż bilet w obydwie strony plus dźwiganie ciężkich toreb z książkami – bo bądźmy szczerzy, kupienie tylko jednego egzemplarza jest niemożliwe.

Ponadto duży wpływ mają massmedia i tak zwana poczta pantoflowa. W dzisiejszych czasach przyjaciół znajdujemy na całym świecie, a kontaktujemy się z nimi przez internet. Również serwis Youtube zyskał dużo na znaczeniu i na nim spędzamy dużo wolnego czasu. Wiele księgarni internetowych sponsoruje książki „booktuberom”, a ci w zamian za to podają o nich informacje, tym samym podwyższając im popularność. Wspominanie o jednej małej księgarni w mieście gdzie mieszka mało ludzi, mija się z celem. W końcu nikt nie będzie jechał kilkuset kilometrów do innej miejscowości by kupić kilka książek skoro taniej go to wyjdzie przez internet.

Księgarnie internetowe coraz popularniejsze – słusznie czy nie?

Istnieją dwa obozy odnoszące się do wzrastającej popularności księgarń internetowych. W pierwszej znajdują się klienci. W ich mniemaniu popularność jest jak najbardziej uzasadniona i wskazana. W końcu dbają oni o dobra swojego klienta i oferują niskie ceny, a przy tym dorzucają czasem jakieś gratisy w postaci zakładek lub darmowej dostawy. Drugi obóz stanowią właściciele księgarń stacjonarnych. Przez istnienie ich internetowych odpowiedników tracą oni klientów. W końcu ceny jakie oferują to ceny okładkowe. Nie zamawiają z wydawnictw wielkiej ilości sztuk książek, a tym samym nie uzyskują, żadnych niższych cen. Księgarnie internetowe zabierają im klientów swoją polityką sprzedaży.

Dowód

Jakby mało było powodów i dowodów, że księgarnie internetowe zyskują coraz większą popularność to na ostatni dowód można przytoczyć wtrącenie się polityki do rynku sprzedaży książek. W trosce o stacjonarne księgarnie chcą oni wprowadzić „Jednolitą cenę książek”. Wszystkie książki przez ustalony okres czasu miałyby kosztować tyle samo przez co klienci częściej zwrócą swe kroki w stronę stacjonarnych księgarń niż tych internetowych.

Widać więc, że rosnąca popularność księgarń jest tak znacząca, że nawet władze państwa się tym zainteresowały.