Jojo Moyes – kilka słów o autorce

sie 1, 2018 by

Jojo Moyes – kilka słów o autorce

Dzisiejszy świat literatury jest coraz trudniejszym środowiskiem. Książkę może wydać każdy, ale niełatwo jest zjednać sobie czytelników do tego stopnia, by każda następna powieść tego samego autora sprzedawała się w milionach egzemplarzy. Do grona autorów bestsellerów w ostatnich latach dołączyła Jojo Moyes – autorka, którą pokochały kobiety na całym świecie.

Dobre podstawy

Dla urodzonej w 1969 roku w Londynie pisarki, tworzenie powieści nie było niczym niecodziennym, choć pracowała na rozmaitych stanowiskach. Była dyspozytorką w firmie taksówkarskiej, produkowała też teksty w języku Braille’a. Kunszt pisarski zdobywała przez wiele lat, najpierw na studiach dziennikarskich, a potem pisząc dla takich dzienników jak „The Independent”, „Sunday Morning Post”, czy jak obecnie – „The Daily Telegraph”. Dobrze zapowiadająca się dziennikarka zdobyła stypendium na studia podyplomowe na City University.

Jej debiutem, jako autorki powieści kobiecych, jest powieść Sheltering Rain, wydana w 2002 roku. Napisała wcześniej trzy powieści, ale nie zostały one zaakceptowane przez żadne wydawnictwo.

Sukces goni sukces

Moyes, osiągająca coraz większą sławę z każdą kolejną powieścią, dwukrotnie otrzymała nagrodę Romantic Novel of the Year Award, za powieści: „Zakazany owoc” oraz „Ostatni list od kochanka„.  Trzy z jej książek znalazły się na liście bestsellerów, co nie udało się do tej pory żadnej kobiecie. Powieść autorki, pod tytułem „Zanim się pojawiłeś” została nominowana do brytyjskiej nagrody „Książka roku„. Na podstawie tej książki stworzono także scenariusz do filmu, którego premiera odbyła się 3 czerwca 2016 roku. W filmie główne role zagrali Emilia Clark i Sam Claflin. Autorka przyznała się jednak, że dopiero po tak ogromnym sukcesie tej książki i filmu, jej poprzednie powieści zaczęły cieszyć się większym zainteresowaniem. Zostały przetłumaczone na ponad 30 języków.

W międzyczasie swojej kariery autorka założyła rodzinę, urodziła troje dzieci i osiedliła się na farmie w Essex, gdzie mieszka i tworzy do dziś.

Trudne tematy

Pisarka w swoich powieściach nie boi się podejmowania tematów kontrowersyjnych i trudnych, ale z pewnością bliskich wielu czytelnikom. Eutanazja, stara, ciągle niezapomniana miłość czy wychowywanie dziecka w pojedynkę to tylko niektóre z podejmowanych przez autorkę wątków. Z pewnością dlatego jest tak uwielbiana wśród swoich czytelniczek. Wśród pochwał znalazły się jednak też słowa krytyki, szczególnie wtedy, kiedy sposób podjęcia tematu eutanazji w jej powieści nie spodobał się środowiskom walczącym z tymi praktykami.

Jojo Moyes jest chwalona przez krytyków literackich i  swoich czytelników za to, że buduje postacie w sposób realistyczny, ale też z humorem.