Idealna lokatorka, zbrodnia doskonała?

lip 24, 2017 by

Idealna lokatorka, zbrodnia doskonała?

„Lokatorka” JP Delaney to powieść pokroju sensacyjnego, która swoją premierę miała 2017 roku i niemal natychmiastowo zaskarbiła serca wszystkich, którzy kochają inteligentne thrillery. Początkowo książka ta podbiła listy bestsellerów zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii, a następnie trafiła do Polski, gdzie zyskuje coraz więcej fanów.

Idealne mieszkanie, wymarzona lokatorka

W apartamencie przy Folger Street 1 początkowo mieszkała Emma, jednak jej miejsce zajęła Jane. Łudząco podobna do poprzedniej lokatorki. Te same rysy twarzy, ten sam kolor włosów oraz niemal identyczne marzenie o poukładaniu własnego życia od nowa. Obie poznały życie w innowacyjnym mieszkaniu oraz według reguł jego właściciela. Uporządkowane od początku do końca. Nie każdy jednak ma świadomość, że Emmę oraz Jane łączy coś jeszcze – enigmatyczna i tajemnicza więź z mężczyzną, do którego należy apartament. Niestety, w późniejszym czasie okazuje się, iż do życia Jane wkrada się niepokój, strach oraz niepewność – zupełnie tak, jak w życiu Emmy. Jest jednak pewna różnica pomiędzy dziewczynami. Jaka? Otóż, Emma już nie żyje, a Jane tak…

Zbrodnia doskonała…?

Jest to thriller psychologiczny, które prowadzi wszystkich czytelników przez kolejne strony, zupełnie jak nową lokatorkę przez zagadki apartamentu, w którym przyszło jej zamieszkać. Czy aby na pewno uda się jej rozpocząć wszystko od początku? Kolejne linijki powieść JP Delaney budują napięcie, a także wywołują niepewność w czytelnikach.

– To urocze, małe mieszkanie – usłyszała na początku Emma od agenta nieruchomości, jednak wówczas nie wiedziała, że przyjdzie jej zmierzyć się z koszmarem. Co zatem kryje właściciel apartamentu? JP Delaney urodził się w 1962 roku w Ugandzie. W późniejszych latach studiował literaturę angielską w Oksfordzie. Na swoim koncie ma między innymi powieści Afrodyzjak, Lody dla królowej, Oficer ślubny czy też Ulotny urok kawy, a obecnie – zaskakuje nieprzewidywalnym thrillerem, po który sięga coraz większa liczba miłośników literatury sensacyjnej na całym świecie. Swoje dzieła wydaje również pod pseudonimem Tony Strong oraz Anthony Capella.

Co czeka na czytelnika po drugiej stronie powieści? Jak zakończy się fabuła? Czy Jane zdoła się uratować? Pytań jest niezwykle wiele, jednak odpowiedzi zostaną ujawnione dopiero na samym końcu. Na Zaczytanych czeka jeszcze jedna niespodzianka, bowiem powieść jest prowadzona w narracji pierwszoosobowej, co pozwala jeszcze mocniej utożsamić się z główną bohaterką.

Powieść ta w krótkim czasie ukazała się w czterdziestu krajach na całym świecie, a obecnie trwają już prace nad jej ekranizacją przy współpracy z Ronem Howardem.