„Harry Potter i przeklęte dziecko”- Jack Thorne, John Tiffany

gru 25, 2016 by

„Harry Potter i przeklęte dziecko”- Jack Thorne, John Tiffany

Serii przygód o przygodach młodego czarodzieja, Harrego Pottera, autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling nikomu przedstawiać nie trzeba. Cykl powieści przygodowych zyskał ogromną popularność niemal na całym świecie: kolejne powieści sprzedawały się w dziesiątkach milonów egzemplarzy oraz były z sukcesem ekranizowane przez Hollywood. Ostatnia część sagi, czyli „Harry Potter i Insygnia Śmierci” miała być częścią ostatnią, finałową. Teraz jednak czytelnicy z całego świata mają możliwość przeczytania kontynuacji serii, jednak jest kontuacja wysoce specyficzna. 

Harry Potter i przeklęte dziecko

Przede wszystkim, na samym wstępie należy powiedzieć, że Harry Potter i przeklęte dziecko nie jest książką autorstwa samej J.K. Rowling. Autorami są Jack Thorne oraz John Tiffany, Rowling jedynie przejrzała książkę oraz udzieliła jej swojej akceptacji. Drugą istotną wiadomością jest fakt, że „Harry Potter i przeklęte dziecko” nie jest powieścią, tylko sztuką sceniczną. W odróżnieniu od właściwego cyklu książek o Harrym Potterze, głownym motywem nie są tutaj kolejne przygody młodego czarodzieja. Sztuka skupia się raczej na psychice Harrego: można powiedzieć, że Jack Thorne i John Tiffany ukazują nam Harrego Pottera od zupełnie innej strony. Niewątpliwie, jest to znaczące novum dla miłośników dzielnego czarodzieja z Hogwartu. Dowiadujemy się, jaki tak naprawdę wpyw miało na Harrego jego smutne i samotne dzieciństwo a także, co czuł, wiedząc, że losy całego świata czarodziejów zależą od niego i że jego przeznaczeniem jest zmierzyć się, na śmierć i życie, z najpotężniejszym czarnoksiężnikiem w dziejach. Jednak w pewnym momencie przyszłość zaczyna rysować się tak samo mrocznie, jak znana Harremu przeszłość. Tym razezm jednak to nie on sam, tylko jego syn, Albus, będzie musiał podjąć ciężką i nie obiecującą wygranej walkę z ciemnymi mocami.

 

Bez wątpienia, „Harry Potter i przeklęte dziecko” to książka niezwykle ciekawa, również dla tych czytelników, którzy(o ile tacy w ogóle istnieją) nie znają wcześniejszych przygód czarodzieja, tj. nie czytali powieści J.K Rowling ani nie zaznajomili się z ich ekranizacjami kinowymi. Sztuka porusza ważne i trudne tematy, jest naprawdę dobrze napisana i stanowi swego rodzaju pogłębienie historii Harrego Pottera, ukazuje samą postać odważnego czarodzieja z całkiem innej perspektywy. Jeśli przejrzeć fora internetowe i dyskusje toczące się na temat tej książki wśród fanów Pottera, zauważymy, że opinie dzielą się mniej więcej po równo: jedni są zachwyceni, uważają, że sztuka autorstwa Jacka Thorne;a oraz Johna Tiffanego jest czymś całikiem nowym i że właśnie tego brakowało serii powieści J.K. Rowling. Inni natomiast wyrażają lekkie rozczarowanie, wynikającego z tego, że tym razem mamy do czynienia raczej z literaturą psychologiczną, niż typowo przygodową(chociaż akcji tutaj też nie brakuje). Niewątpliwie jednak, Harry Potter i przeklęte dziecko to jedna z tych książek, po które naprawdę warto sięgnąć i dla więcej niż jednego powodu.

 

 

Related Posts

Tags

Share This