Friedrich August von Hayek- Droga do zniewolenia

maj 29, 2017 by

Friedrich August von Hayek- Droga do zniewolenia

Analiza ekonomiczna nie jest jednym z ulubionych tematów większości czytelników. Jest to temat, od którego raczej ludzie woleliby odejść. Nie chodzi o sam fakt złożoności tematyki, ale jej przynależności do klasy „tematów trudnych”. Książki wybitnych ekonomistów nie są najchętniej czytanymi książkami. Jeżeli jednak chodzi o „Drogę do zniewolenia” autorstwa Friedricha Augusta von Hayeka, nie można mówić o tak okrutnym osądzie. Autor jest wybitnym i uznanym ekonomistą, na którego pracach wzorowały się rządy Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki. Autor jest też laureatem Nagrody Nobla. W książce opisuje przejście od socjalizmu do systemów totalitarnych.

Ekonomia i nauki społeczne

To, co sprawia, że książka jest w miarę przystępna, to fakt iż nie jest suchym wykładem nauk ekonomicznych. Owszem, autor koncentruje się na mechanizmach ekonomicznych, jednak nie umieszcza w książce żadnych wzorów oraz wykresów, przez co nie potrzeba specjalistycznej wiedzy. Stara się wszystko opowiedzieć maksymalnie prosto i zachęcająco. Z uwagi na swoje kwalifikacje naukowe nie zawsze się mu to jednak udaje. Język Hayeka jest ciężki i niektórych może odstraszać od lektury. Trzeba się do niego przyzwyczaić, jednak nawet jeżeli czytelnik to uczyni, powinien przy tym zawsze zachowywać uwagę, gdyż łatwo się zgubić.

Drugą, większą częścią książki jest podejście do tematu od strony nauk społecznych. Tutaj jest łatwiej, jednakże wywody autora są wielowątkowe i także należy mieć się na baczności by nie zostać w tyle. Poruszane tematy dają czytelnikowi pole do namysłu. To niewątpliwy plus, gdyż nie jesteśmy pozostawieni tylko wpływom autora, ale jest możliwość wyrobienia sobie własnego zdania podczas czytania książki. 

Książka nie dla każdego

Przedstawione wyżej wady i zalety sprawiają, że nie można powiedzieć, że „Droga do zniewolenia” autorstwa Friedricha Augusta von Hayeka jest pozycją dla wszystkich. Czytelnik decydujący się na lekturę książki powinien być przygotowany na to, że ma do czynienia z trudnym materiałem. O ile opanował ciąg przyczynowo-skutkowy, nie potrzebuje jednak większych kwalifikacji i wiedzy by do książki zasiąść. Ogólnie jest to dobra książka, obarczona jednak wadami, które trudno ukryć. Jeżeli jednak ktoś interesuje się tematyką- jest to pozycja obowiązkowa.