Dlaczego młodzież nie czyta i jak ją do tego zachęcić

sie 7, 2017 by

Dlaczego młodzież nie czyta i jak ją do tego zachęcić

Umberto Eco, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, wypowiedział kiedyś słowa „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Niestety ta mądrość życiowa nie trafia do zbyt wielu młodych ludzi, którzy z roku na rok czytają coraz mniej. Wyniki badań przeprowadzanych przez różne instytucje czy ośrodki uniwersyteckie są wręcz przerażające, a typowy nastolatek nie jest w stanie przeczytać tekstu dłuższego niż trzy strony. Nie dotyczy to tylko książek, ale również gazet czy nawet podręczników szkolnych.

Alergia na książki, coraz bardziej powszechne zjawisko.

Przyczyn takiego niekorzystnego stanu rzeczy jest wiele, a jedną z nich jest coraz większy dostęp do nowoczesnych technologii, w szczególności internetu. Powoli, ale nieubłaganie zastępuje on tradycyjne metody zdobywania informacji, a używana jeszcze do niedawna encyklopedia staje się reliktem minionej epoki. Najnowsze badania pokazują wręcz, że książki są obecnie na trzecim miejscu, jeśli chodzi o źródło wiedzy, wyprzedzane właśnie przez internet, zwłaszcza Google czy portale społecznościowe oraz telewizję. Dlatego też nikogo już nie dziwi widok nastolatka mówiącego z rozbrajającym uśmiechem, że nigdy w życiu nie przeczytał żadnej książki. Jest to naprawdę przerażający obraz, a niekiedy można spotkać się również z opiniami, że czytanie jest niemodne i to strata czasu. Odbija się to niestety na poziomie inteligencji naszego społeczeństwa, które wpływa na pewnego rodzaju degenerację młodego pokolenia, pozbawionego większości pozytywnych wzorców. Takie postawy są niestety kształtowane już od najmłodszych lat życia, co potęguje brak właściwych nawyków wyniesionych z domu. Kiedy młody człowiek widzi, że jedyną rozrywką rodziców jest oglądanie telewizji, a na półkach nie uświadczy choćby najcieńszej książeczki, to nie ma możliwości, aby w jakikolwiek sposób zainteresowało go słowo pisane.

Nowe technologie mogą wspomóc czytelnictwo.

Mimo że patrząc na poziom czytelnictwa, rysuje się przed nami ponury obraz rzeczywistości, to jest skuteczny sposób zmuszający młodego człowieka do sięgnięcia po tak nielubianą lekturę. Warto w tym celu skorzystać z tych technologii, które odsuwają go od czytania. Coraz więcej ciekawych książek, zarówno literatury popularnej, jak i poważnych naukowych pozycji, jest wydawanych w postaci audiobooków. Skoro ktoś nie chce czytać, uważa to za zbyt męczące zajęcie, to może go zainteresować książka, której będzie mógł posłuchać wykorzystując w tym celu swojego smartfona i słuchawki. Z czasem może się to przekształcić w prawdziwą pasję, której zwieńczeniem będzie sięgnięcie po tradycyjną książkę, a kto raz tego spróbuje, już nigdy nie będzie mógł przestać czytać.