Dan Brown – geniusz wśród pisarzy?

cze 20, 2017 by

Dan Brown – geniusz wśród pisarzy?

Dan Brown to w ostatnich latach prawdziwe zjawisko na rynkach wydawniczych na całym świecie. Ten amerykański pisarz przebojem wdarł się na listy bestsellerów, a każda jego kolejna książka bije rekordy sprzedaży, przynosząc autorowi olbrzymie zyski. Przyglądając się temu warto zastanowić się, na czym polega fenomen tego właśnie autora i czy jest on rzeczywiście geniuszem, za którego wielu go uważa, czy zwyczajnym grafomanem, a za jego sukces odpowiadają kontrowersyjna tematyka i mistrzowska promocja.

Spiskowa teoria dziejów.

Odpowiadając na to pytanie, trzeba przede wszystkim przyjrzeć się tematyce książek Browna. Już w najsłynniejszej powieści „Kod da Vinci” spotykamy się z typową dla amerykańskiego pisarstwa spiskową teorią dziejów. Autor tworzy specyficzną i typową dla siebie mieszankę złożoną z faktów stricte historycznych, co może świadczyć o pewnym przygotowaniu merytorycznym, wymieszaną jednak z historiami, jakich nie powstydziliby się najlepsi twórcy fantastyki. Można wręcz powiedzieć, że bzdura goni bzdurę, akcja biegnie w zastraszającym tempie, a główny bohater, w tym przypadku profesor Langdon, sam rozwiązuje wszystkie zagadki, będąc geniuszem na miarę właśnie Leonarda da Vinci. I tu dochodzimy do meritum sprawy, fabuła jest tak nieprawdopodobna, że czytając powieści Browna, często kiwa się głową z niedowierzaniem, ale jednocześnie podana w taki sposób, że po prostu nie można oderwać się od lektury.

Idealne na długie zimowe wieczory.

Książki Browna są w większości przypadków wtórne i powtarzający już od Kodu schemat bohatera miotającego się po mieście i szukającego kolejnych śladów mających ułatwić rozwiązanie zagadki, najczęściej historycznej. Jednak autor mimo pozornie nieciekawego stylu pisania stosunkowo prostym językiem, jest mistrzem w budowaniu napięcia, które trzyma czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Książki to typowe powieści sensacyjne, które określa się mianem tych do pociągu, ale jego siła tkwi w umiejętności stopniowego sprzedawania kolejnych ciekawostek. Każdy rozdział kończy się w taki sposób, że z pewnością nikt nie odłoży powieści, nie przekonawszy się, co będzie dalej. Jest to coraz popularniejszy gatunek literacki, który łączy w sobie sensacyjno-naukowe treści z pewnego rodzaju przewodnikiem turystycznym, bo do opisów zabytków Rzymu czy Florencji nie można mieć absolutnie żadnych zastrzeżeń. Czy Dan Brown jest geniuszem współczesnej literatury, tego stwierdzenia bym nie zaryzykował. Jest to po prostu solidny pisarz, który wie, czego oczekują czytelnicy i z wrodzoną sobie lekkością oraz pewnym mistrzostwem stara się w pełni zaspokoić te oczekiwania.