Agatha Christie – mistrzyni kryminalnych intryg

lut 19, 2018 by

Agatha Christie – mistrzyni kryminalnych intryg

            Agatha Christie właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie jest jedną z najbardziej znanych pisarek kryminałów oraz powieści obyczajowych. Jej powieści bardzo chętnie są czytane przez fanów kryminałów. Jej książki są niesamowicie interesujące, pełne intrygi oraz oryginalnych wątków, do końca powieści nie wiadomo jaki będzie finał.

Agatha Christie – przybliżenie postaci

         Na ogromną uwagę zasługuje fakt, iż Agatha Christie jest po dziś dzień, niedoścignionym wzorem w pisaniu kryminałów. Jej książki czytane są na całym świecie. Trzeba wiedzieć, iż na całym świecie sprzedano ponad dwa miliardy wszystkich jej książek. Jest to zdecydowanie fenomenalny wynik, w ramach porównania warto wiedzieć, iż w większej ilości zakupiono wyłącznie Biblię oraz dzieła Szekspira. Trzeba wiedzieć, iż Agatha Christie, inspirowała się przede wszystkim kryminałami, w pisaniu swoich powieści. Natomiast jej ulubioną powieścią była „Tajemnica żółtego pokoju” autora Gastona Lerouxa. W czasie I wojny światowej, Agatha Christie pracowała jako pielęgniarka w szpitalu wojskowym. Jej losy przez długi czas związane były z dziedziną medycyny oraz farmakologii, gdyż po pracy w szpitalu wojskowym, zatrudniła się zatrudniła się w aptece. Co ciekawe, to właśnie dzięki zyskanej wiedzy o różnych niebezpiecznych substancjach, Agatha Christie w swoich książkach wplatała wątki z ich użyciem. Bardzo często w różnych fragmentach pojawiały się sceny, gdzie bohaterowie uśmiercani były takimi preparatami. 

Agatha Christie – twórczość

          Agatha Christie w jednym z wywiadów powiedziała o swoich książkach, że „ich pomysły najczęściej pojawiają się podczas zmywania, ponieważ to zajęcie tak głupie, iż zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie”. Agatha Christie napisała w sumie, przez cały okres twórczości aż sześćdziesiąt sześć powieści oraz aż dwadzieścia jeden zbiorów opowiadań. Wszystkie jej książki cieszą się ogromnym uznaniem i mają bardzo wielu zwolenników. Najpopularniejsze książki tej autorki są następujące:

  • ,,I nie było już nikogo”,
  • ,,Morderstwo w Orient Expressie”,
  • ,,Morderstwo na plebanii”,
  • ,,Dom zbrodni”,
  • ,,Pięć małych świnek”,
  • ,,Śmierć na Nilu”,
  • ,,Tajemniczy przeciwnik”,
  • ,,Noc i ciemność”,
  • ,,Morderstwo w Mezopotamii”,
  • ,,Wielka czwórka”.

        Wszystkie powieści kryminalne tej autorki są bardzo zaskakujące i fenomenalne. Z tego względu po dziś dzień są tak chętnie czytane. Niektóre książki tej autorki doczekały się nawet ekranizacji. Ostatnią bardzo głośną ekranizacją było ,,Morderstwo w Orient Expressie”. Film był nakręcony na podstawie powieści kryminalnej. Fabuła była bardzo interesująca, również film został nakręcony wręcz po mistrzowsku.