Kilka słów o najbardziej znanych powieściach Stephena Kinga

Mar 31, 2016 by

Kilka słów o najbardziej znanych powieściach Stephena Kinga

Powieści wybrane

Stephen King jest autorem niezliczonej ilości horrorów, powieści grozy i dramatów psychologicznych. Nazywany jest mistrzem strachów. I rzeczywiście, jego powieści potrafią przeszyć dreszczem. Kto czytał, ten wie. Kto nie czytał, może za chwilę poczuć jego przedsmak.

Prócz strachów, twórczość Kinga wypełniona jest Ameryką, jej kulturą i zwyczajem. Bohaterowie są przeciętnymi mieszkańcami małych miasteczek, a szarość ich życia ubarwiają nieprzeciętnie zjawiska i wydarzenia. Tchną tajemnicą i nierozwiązaną zagadką pozostawiając w czytelniku graniczące paradoksalnie z przyjemnym uczucie niepokoju.

Carrie

Pierwsza powieść Kinga. Opowiada o dziewczynie posiadającej nadprzyrodzone zdolności. Bardzo nie lubiła, gdy ktoś przekręcał jej imię, a zdarzało się to wcale często. Dodatkowo poniżana nie tylko przez koleżanki w szkole, ale przede wszystkim przez matkę będącą fanatyczką religijną. Matka cały czas powtarzała córce, że jest jej przekleństwem i grzechem. Wszystko było dla niej grzechem, fakt dojrzewania dorastającej córki, a nawet kobiecość. Wszystkie te czynniki powodowały wzrost frustracji, żalu i gniewu u młodej dziewczyny, które na koniec znalazły bardzo, bardzo gwałtowne ujście.

Miasteczko Salem

O miasteczku Salem krążą legendy w całych Stanach Zjednoczonych. To tam w XVII wieku odbyły się najgłośniejsze procesy kobiet oskarżonych o czary oraz ich egzekucje na stosach. U Kinga rzecz dzieje się w czasach współczesnych. Pisarz, który zjechał do miasteczka, zauważa, że w tajemniczych okolicznościach zaczynają ginąć ludzie. Bohater miał pewną teorię dotyczącą tych morderstw. W końcu pewien chłopiec zdołał zebrać kilku mieszkańców i ruszyć w bój z owymi mrocznymi mocami.

Zielona Mila

Zielona Mila opowiada o niepełnosprawnym umysłowo człowieku skazanym niesłusznie na karę śmierci. Co więcej, posiada on niezwykły dar uzdrawiania. Współwięźniowie oraz strażnik mający zaprowadzić go na krzesło elektryczne wierzą w jego niewinność, jednak wyrok musi zostać wykonany. King opisuje tu nie tylko dramatyzm tej postaci, wydarzeń w więzieniu czy egzekucji dokonywanych na innych skazańcach, ale także skłania ku refleksji nad słusznością prawa.

Stukostrachy

Powieść rodem z kosmosu. Dosłownie i w przenośni. Sprowadzający się do małego miasteczka pisarz poznaje miejscową pisarkę, która odkryła dziwny kawałek metalu w lesie. Okazuje się, że jest to statek kosmiczny. Pisarza ogarnia mania odkrytego obiektu i za wszelką cenę stara się rozwikłać jego zagadkę, którą wiąże ze starą dziecięcą rymowanką o straszliwych Stukostrachach.

Seria Mroczna Wieża

Seria rozpoczęta w 1982 roku, której siedem części powstało na przestrzeni 34 lat. Traktuje o wędrówce ostatniego członka bractwa rewolwerowców, który poszukuje mitycznej Mrocznej Wieży. Cykl łączy w sobie wiele stylów: krztynę grozy, odrobinę westernu i trochę fantasy. Czyż to nie ciekawe połączenie?

Powyższe pozycje są tylko kroplą w morzu twórczości Stephena Kinga. Można by mówić o nich godzinami. Wiele z jego powieści doczekało się adaptacji filmowych, równie popularnych jak same powieści. Czy są one warte bądź niewarte poznania – należy się przekonać samemu.

Related Posts

Share This