„Początek” – Nowy bestseller Dana Browna?

Wrz 25, 2017 by

„Początek” – Nowy bestseller Dana Browna?

Autor kontrowersyjnego „Kodu Leonarda da Vinci”, Dan Brown, wraca z najnowszą powieścią pod tytułem „Początek”. Wszystko co wychodzi spod pióra Browna właściwie natychmiast staje się bestsellerem. Czy jednak ta książka dorówna swoim poprzedniczkom?

Robert Langdon w Hiszpanii

Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, iż Robert Langdon nie jest jedynie ulubieńcem fanów Dana Browna, ale także samego autora. To już bowiem piąta powieść z jego udziałem. Jak zwykle istotą fabuły jest zagadka, do której czytelnik musi dojść podobnie jak w kryminale. Jednak, jak to już bywa w książkach Browna, zagadka, nurtująca głównego bohatera nosi w sobie znamiona metafizyki oraz filozofii. Tym razem Brown zadaje Langdonowi pytanie o pochodzenie człowieka. Właściwie cała fabuła skupia się na poszukiwaniu tajemniczego kodu do zrozumienia początku ludzkości. Kod ten miał posiadać Edmond Kirsch, jeden z pierwszych studentów Langdona. I gdy już był bliski wyjawienia go na specjalnie zorganizowanym przyjęciu, nagle wokół zapanowuje chaos. Zagadkę Kirscha musi odgadnąć Langdon – jak zwykle przy pomocy uroczej przedstawicielki płci pięknej.

Czy to nadal ten sam Brown?

Fabuła wydaje się nieco schematyczna dla powieści Dana Browna. Autor przyzwyczaił czytelników do podobnie zarysowanej fabuły. Główny bohater trafia na zagadkę, mającą wielkie znaczenie dla całej ludzkości, a następnie musi wybrać się w podróż dosłowną oraz historyczną, by odnaleźć każdy trop. Mimo że nie są to powieści szczególnie skomplikowane, to mimo objętości czyta się je z zapartym tchem. Należy zadać tu pytanie, czy Brown po prostu powielił swoje sprawdzone tematy, czy też pokusił się o dawkę świeżości?

Cóż, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zadane w tej powieści pytanie. Skąd pochodzimy? Odpowiedź naukowców wydaje się dość satysfakcjonująca, podobnie ludzie religijni mają swoje hipotezy. A jednak wciąż nurtuje nas ta kwestia. Brown wchodzi więc głębiej w ludzką psychikę, wyciągając z niej ukryte pragnienia do poznania świata oraz człowieka jako takiego. Ale to przecież nie powieść filozoficzna! Niektórzy mogliby nawet uznać za żart tezę, iż podobny temat należy podjąć w lekturze dla mas.

Historia, której nie da się powtórzyć

Gdy pojawił się „Kod Leonarda da Vinci” za sprawą protestów grup religijnych, a nawet wypowiedzi, płynących z ust przedstawicieli Kościoła, książka natychmiast stała się bestsellerem. Dan Brown powtórzył wprawdzie sukces w tym sensie, gdyż inne powieści o doktorze Langdonie sprzedały się w wielu milionach egzemplarzy. Trudno jednak powiedzieć, czy osiągnie po raz drugi sukces w staniu się obiektem poważnych dysput. „Początek” z całą pewnością jest książką, o której będzie się rozmawiać. Czy jednak zdoła wpłynąć na kogokolwiek tak, jak zrobił to „Kod…”? Może, kto wie, tym razem Brown obrazi naukowców? Jedno jest pewne: jego historia „Początku” na pewno będzie inna od tej naukowej oraz religijnych.

Related Posts

Share This