Najwięksi pisarze XXI wieku

Mar 24, 2016 by

Najwięksi pisarze XXI wieku

Wiek XXI rozpoczął się stosunkowo niedawno. Niemniej jednak w ciągu tych szesnastu lat zdążyło się pojawić kilka pisarskich perełek. Przy kilku nazwiskach pojawia się pytanie, czy rzeczywiście wpisują się oni w poczet najlepszych współczesnych pisarzy. Jednak warto podjąć próbę rozważenia każdej kandydatury.

1. Andrzej Pilipiuk

Rozpoczął od kontynuacji Przygód Pana Samochodzika, które wydał pod pseudonimem Tomasz Olszakowski w latach 1999-2005. Zasłynął jednak powieściami o Jakubie Wędrowyczu – lekkimi opowieściami o siejącym postrach bimbrowniku i jego dwóch przyjaciołach. Tworzy w nurcie fantastycznym, często połączonym z sensacją. Przykładem tu może być zbiór opowiadań Rzeźnik Drzew, w którym czuć mroczne klimaty PRLu. Jego styl można określić jako lekki – jego dzieła czyta się „jednym tchem”. W 2002 roku zdobył nagrodę Andrzeja Zajdla za opowiadanie Kuzynki, otrzymał także Puchar Bachusa i Srebrną Muszlę.

2. Dorota Masłowska

Zaczynała od pisania recenzji do Wysokich Obcasów oraz felietonów zamieszczanych w Przekroju. Zabłysnęła w 2002 roku Wojną polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną, za którą otrzymała Paszport Polityki, Złote Pióro Sopotu oraz nominację do nagrody Nike. Siedem lat później zekranizowano Wojnę…, w której jedną z głównych ról zagrał Borys Szyc. Natomiast Nike otrzymała w 2006 roku za powieść Paw Królowej. Jej twórczość charakteryzuje się mocnym, młodzieżowym językiem, często niezrozumiałym wśród „elit” literackich. Opisuje nim polską współczesność nie szczędząc mocnych opisów pobudzających wyobraźnię.

3. Dan Brown

W Polsce szczególnie głośno mówi się o jego dwóch powieściach, Anioły i Demony oraz Kod da Vinci. Na całym świecie jednak wywołały swoistą sensację ze względu na uderzenie w autorytet kościoła katolickiego. Brown spotkał się także z zarzutami zakłamywania historii religii katolickiej. Same jego powieści sprzedały się w ponad 200 milionów egzemplarzy i bardzo szybko zostały też zekranizowane. Szczęściem koniec końców przyjęto je jako fikcja literacka i sprawa przycichła.

4. Jakub Ćwiek

Polski pisarz tworzący w gatunku fantastyki. Zadebiutował w 2005 roku zbiorem opowiadań Kłamca. Wielokrotnie nominowany do nagrody Andrzeja Zajdla, otrzymał ją w końcu w 2011 roku za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach. Jego twórczość wyróżnia się pochodzącymi z mitologii bohaterami, których osobowości przerabia na własną modłę. Jak można się przekonać, jego pomysł się sprzedaje.

5. E. L. James

Choć zaliczenie autorki serii o Christianie Greyu do pocztu największych pisarzy obecnego stulecia może budzić pewne obiekcje, nie można jej odmówić tego, że poruszyła światem literackim. Poruszyła dogłębnie, rzecz by można. Kontrowersyjne powieści o niewinnej dziewczynie i jej bogatym pracodawcy-kochanku z zaburzeniami seksualnymi rzuciło inne spojrzenie na sferę seksu. E. L. przełamała pewne tabu, dokonała pewnej rewolucji. Wiele kobiet na świecie podziela jej punkt widzenia. Sama autorka przyznaje, że podczas tworzenia tych powieści wypróbowała niektóre pomysły na mężu, nim je opisała. W 2012 roku otrzymała za 50 Twarzy Greya nagrodę National Book Award.

Related Posts

Share This