Jak często sięgamy po literaturę podróżniczą?

Sty 10, 2018 by

Jak często sięgamy po literaturę podróżniczą?

Literatura podróżnicza jest bez wątpienia jedną z bardziej popularnych kategorii książkowych czytanych przez Polaków. Czytające osoby sięgają po różne gatunki i co jakiś czas w rękach czytelnika pojawi się książką traktująca o takiej tematyce. Popularność książek podróżniczych jest raczej racjonalna- większość ludzi lubi podróże i większość ludzi chciałoby przeżyć egzotyczną podróż. Nie każdy jednak zdecydowałby się na własnej skórze poczuć wszelkiego rodzaju uciążliwości z tym związane. Przeżywanie przygód poprzez inne osoby wydaje się zamiennikiem, który jest na tyle kuszący, że jest już powodem dla czytania książek podróżniczych. Dodatkowo należy wskazać, że podróżnicy piszący książki o swoich wyprawach zazwyczaj charakteryzują się lekkim piórem, co tylko pomaga w czytaniu książek, które same w sobie są ciekawe.

Częstotliwość czytania książek podróżniczych

Z pewnością nie można powiedzieć, że literatura podróżnicza to najczęściej czytana kategoria książek. Wyprzedza ją chociażby kryminał czy literatura fantastyczna. Można więc powiedzieć, że literatura podróżnicza znajduje się w ścisłej czołówce, lecz nie na samym podium. Dlaczego tak się dzieje? Ludzi pociągają także intrygi oraz wymyślone historie. To właśnie z tym najczęściej kojarzą nam się książki i właśnie często tego od książki wymagamy. Literatura podróżnicza opowiada o świecie istniejącym, który także jest ciekawy, lecz nie jest to na pierwszy rzut oka oczywiste. Nie można zapominać także o tym, że twórcy literatury kryminalnej czy fantastyki piszą całe serie książek, które są ze sobą bezpośrednio powiązane. Jeżeli ktoś już wsiąknie w jakąś serię, zazwyczaj ją kontynuuje.

Przy literaturze podróżniczej pojawia się kolejny problem- w zasadzie przeciętny człowiek zna tylko kilka nazwisk. Czytanie książek danego wydawnictwa może być uznane za ryzykowne, jeżeli patrzeć tylko na markę. Książki przecież nie należą do najtańszych przedmiotów na rynku, a więc rozsądnie dobieramy literaturę. Dopiero kiedy ktoś poleci nam literaturę, będziemy zdecydowani na zakup. Ograniczenia dotyczą także tematyki książki. Niektóre osoby zainteresowane są tylko jednym rejonem świata. Jeżeli nie znajdą książek na jego temat- nie będą chcieli sięgnąć po książkę.

Po jakie książki sięgamy chętnie?

Książki podróżnicze, po które chętnie się sięga na pewno charakteryzują się dużą dawką humoru. Powinien on być wszechobecny w książce i być subtelny. Dodatkowo książka nie może polegać na samych opisach przyrody (które oczywiście są bardzo ważne), ale powinien przeżywać także pewne przygody, które czytelnikowi wydadzą się zupełnie niemożliwe.